Karsan Hakkında

Türk otomotiv sanayinde 49 yılı geride bırakan Karsan, kurulduğu günden bu yana ticari araç segmentinde kendi markası da dahil, dünyanın önde gelen markaları için modern ve esnek üretim tesislerinde üretim yapmaktadır; yaygın ağı ile pazarlama, satış ve satış sonrası hizmetlerini sürdürmektedir.

10 yılı aşkın süredir otomotiv sanayinde Türkiye’nin tek bağımsız çok markalı araç üreticisi konumunda olan Karsan “Sınırsız Ulaştırma Çözümleri” vizyonu doğrultusunda toplu taşımacılığa modern ürün ve hizmetler sunmayı hedeflemekte; 5 metreden 18 metreye uzanan geniş ürün gamı, sektördeki tecrübesi, dünya devleri tarafından onaylanmış üretim kalitesi, nitelikli iş gücü ve bağımsız şirket yapısıyla sektördeki iddiasını sürdürmektedir. Karsan vizyonu doğrultusunda iş ortakları ve lisansörleri ile birlikte yeni ve mevcut ürünlerin türevlerini geliştirerek yük ve yolcu taşımacılığında tüm segmentlerde yer almayı hedeflemektedir. Toplu taşımacılık segmentinde “yenilikçi ürün ve hizmetleri” “fikirden pazara” geliştirmek ve pazara sunmak için faaliyetlerini sürdüren Karsan, özellikle Ana Üretici- OEM (Original Equipment Manufacturer) iş kolunu güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Karsan, araştırma-geliştirmeden üretime, pazarlamadan satış ve satış sonrası faaliyetlere kadar stratejik ortağı olan şirketler ile otomotiv değer zincirinin tamamını yönetmektedir. 

Karsan bugün Hyundai lisansı ile Hyundai Truck HD35/75 hafif kamyonları, BredaMenarinibus lisansı altında BredaMenarinibus marka otobüsleri ve kendi markası altında Karsan JEST minibüsü ile ATAK ve STAR midibüslerinin üretimini gerçekleştirmektedir. Karsan, 27 Kasım 2012’de imzaladığı anlaşma kapsamında azami yüklü ağırlığı 3,5 ila 5 ton arasında değişen Hyundai Motor Company’nin yeni hafif ticari araç serisi H350’nin Türkiye ve ihracat pazarları için üretimini üstlenmiştir. Karsan ayrıca kendi markasına sahip minibüs ve midibüslerin, Hyundai Truck HD Serisi hafif kamyonların ve BredaMenarinibus otobüslerin pazarlama, satış ve satış sonrası hizmetlerini de Karsan Pazarlama aracılığı ile yürütmektedir. Karsan Pazarlama, 20 Mayıs 2014 tarihi itibariyle H350’nin münhasır Türkiye distribütörlüğünü de üstlenmiştir. Karsan araç üretiminin yanı sıra, Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan fabrikasında endüstriyel hizmetler de sağlamaktadır. 

Karsan, Türkiye’nin kendi otomobil markasına sahip olması gerektiği inancıyla Karsan markası altında üretilmek üzere “Concept V1” modelini geliştirmiştir. İhale sürecinde New Yorkluların en beğendiği taksi modeli seçilen Concept V1, hareket engelli vatandaşların ulaşım özgürlüğüne erişmelerini, yolcu ve sürücülere keyif ve konforu sunarak ulaşıma yeni bir boyut kazandırmayı amaçlamaktadır.

2014 yılında 2 bine yakın araç üretimi gerçekleştiren Karsan, 270 milyon TL ciro elde etmiştir. Karsan 2014 yılında Türkiye’de ticari araç üreten şirketler arasında 13., ihracatta ise 14. sırada yer almıştır. Cumhuriyetin 100. kuruluş yılı olan 2023'e gelindiğinde Türk otomotiv sanayi için hedeflenen 75 milyar dolarlık ihracat hedefinde de söz sahibi olmayı amaçlamaktadır. Yaklaşık 1000 kişinin çalıştığı Karsan, İSO’nun (İstanbul Sanayi Odası) yaptığı araştırmaya göre 2013 yılı "Türkiye'nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu" sıralamasında 151. sıradan 93. sıraya yükseldi.

İştirak Yapısı:

  • % 63.46 : Kıraça Grubu,
  • % 1.73 : İnan Kıraç
  • % 34.81 : Diğer
 

© 2015-2016 Hyundai Türkiye Distribütörü, Karsan Pazarlama A.Ş.'dir.